Updated date:

A Story of Myself

My Life

a-story-of-myself

My Story: The Picture of my early life (Part 1)

I was born on the third day in the month of April, on the year of the snake,1965. I'm the fourth child in the family of 7 children that consist of 4 male and 3 female. I don't remember much during the early years of my infant life as I never heard nor asked about it from my parents, and I also doesn't have prove of it because there doesn't any pieces of prove that I will be proud of, as a history of my infancy life.

The first and foremost important picture of my early chilhood that still exist till now in my sub-concious mind is how one day my father brought me along to the paddy field on his broad and strong shoulder, as I'm a young king. The second picture of my early childhood history, that somehow still influences me, sometime, that happen during one of the many festival that we have to celebrate according to our custom, is how I fell sick, and was given a special care by the many guest that came to our house for the celebration that my parents held. On this special occasion, I was freely roaming around sitting on a big laddel made of woods, as I was ridding a motocycle, with a sound of an engine running, yet I don't know nor have seen any motocycle yet.

The few picture that still live quite strong in my mind till now is a celebration that every male when they have reach their puberty age, and as a custom in our culture till today, that they have to undergo for a circumcision. As for myself, I went through my circumcision in a modern way, done by a Christian evenglist, a priest from Scotland, by the name of Canon Eric Scott, a domination of Anglican. The celebration for circumcision starts early in the morning, where a boy have to soak himself in the cold river for about one hour, as early as 4.00 am in the morning. After that, the boy have to be brought home by carrying him on the back of an adult, because it is stated that the boy should not work on the ground before the circumcision starts. Reason, I also don't know.

The circumcision is done outside the the house, at the berandah or we call " pantey ", a big open space built in front of the kitchen, usually used as a place to dry paddy or other things. The boy have to be seated on the banana trunk, and the circumcision is done by the specialist, who have the know how. After the circumcision is done, the boy have to lie down wearing a sarong, and the sarong is tied to a ceiling with a string, taking a shape of a mosquito net right in the middle of the sitting room. For about seven days, the boy have to undergo a rigid food intake regulation after circumcision.

During this seven days period, there will be a lot of guest coming to congratulate the boy. After the seven days period is over, then the parents of the boy will have to celebrate for the boy, as from that time onwards, the boy is seen as matured person, although his age is still 12 or 13 years old. For the celebration, a big pig and dozen of chicken have to be kill, depend on the capabilities of the family concern, usually to feed the many guest that have been invited for the celebration.

To me, I didn't have the chance to feel this experience because my circumcision is done in a modern ways, where after circumcision we are able to roam freely without any taboo's or strict food regulation. My two older brother is luckier because that have the experience of it.

My Story: Learning Process of my early childhood.(Part 2)

In the month of January, 1973, it is the year when I began to have a deep memories that I can still clearly remember until now. It is the year when I started my schooling days at a small primary school which was built and started by the christian evangelical since 1800 something. The school name is " Holy Name Primary School ", which still exist until today. This school consist of 4 rooms. 3 rooms for classroom, and another room for the teachers. During my time at the primary school, the intake is alternately, once in two years.

I started my formal learning not in my mother tongue language, nor in our national language, but purely in English. I started to pronounce alphabeth, words and numbers in English. In primary school, I some how create a bit of history, that is since primary one until primary six, I behold to the number One when ever we have our school exam. The sad thing is, as far as I remember, my parents never seem to have acknowledge my good achivement. As to me, this achivement also mean nothing more than just a routine in school, that mean I don't care and bother much to it. Asked me now , I don't have an answer to it.

It's a hard time during my primary school days. Everday I have to walks about two miles to school, on a gravel road, as early as 6.00 am in the morning, and return home around two or three in the afternoon. The funny things is, I never have my lunch box to school, although in the morning I'll only have a cup of coffee. Shoes, I never dream of it, because my parents can only afford a simple rubber slippers, and when the slippers torn apart, that mean I have to be bare footed to school. Belt, nice to have one, but the reality I never have. The only belt that I know to tighten my school shorts is a plastic string. School beg, unfortunately I don't have the knowledge about it too. I always put my school books in a plastic beg, tug inside at the backside of my school white shirt and tied the end parts of my school shirt tightly, off I go.

That the reality of my primary school life. I don't regret it, because I now know that I am always grateful for what I have and I treasured it most. I learned a lot from this simple way of acquiring a formal education. I will never blamed my parents for what I have experience, because I know that the best they can give me. I am grateful to them because they are the one to give me the chance to live in this beautiful world. creation of the Almighty God.

Comments

mahmut on August 12, 2020:

bana para veer

AYCAN on June 19, 2020:

Merhaba

. on June 05, 2020:

Hello

harun on June 02, 2020:

hello

Ayşe on May 25, 2020:

Merhabalar benim adım Ayşe sizlere birazdan hayatım boyunca yaptığım tuhaf şeyleri anlatacağım hala bunları hatırlayınca ağlıyor veya sinir krizi geçiriyorum. Pekala başlıyorum size çok tuhaf ve imkansız gelicek biliyorum ama ben 6 yaşıma kadar gözümü bir kere olsun kırpmadım evet doğru duydunuz gözümü bir kere olsun kırpmadım bunu nasıl mı başardım inanın bilmiyorum peki neden ben 4 yaşımdayken gözlerimi çok kırpardım biraz fazla abartırdım bir gün babam yanıma gelip benimle bu konu hakkında konuştu artık bende lafı nerden anladıysam gözümü hiç kırpmamaya başladım o zamanlar küçüktüm bu bana çok doğru gelmişti ama ilkokula başladığımda da devam etmiştim bazı arkadaşlarım dikkatini çekmişti babada sormuşlardı ben gözünü kırpanları gördüğümde çok fazla umursamamıştım ama bu sorulardan sonra bende doğdu olmayan bir şeyler olduğunu düşündüm arkadaşlarıma yo kırpıyorum siz görmediniz herhalde dedim bu arada o zamanlar ha bire yalan söylerdim gerekirse arkadaşlarıma hava atmak için bile yalan atardım 2 yıl böyle geçti ardından bir gün abimlere bakmak odalarına gittim 2 abim vardı en büyük olan Hasan ortanca olanamız olan emir odaya girdim emir abim bilgisayar oynuyordu tam hatırlamıyorum ama ben mi abime demiştim yoksa abim bana mı sormuştu ama abime abi babam bana gözlerimi hiç kırpmamam gerektiği söylemişti dedim abimde sen yanlış anlamışsın o öyle olmaz demişti o olaydan sonra gözlerimi kıpmıştım ama hala hayret ediyorum bunu nasıl başarmıştır diğer bir tuhaf olayım ise 7 ile 8 yaşlarım arasında gerçekleşti yine bir gün televizyon izliyordum sonra kaşım kaşındı bende kaşıdım ama nedense kaşırken kaşlarım sanki saçlarım gibi bitişmişti ya da bana öyle geliyordu benimde böyle şeylere takıntım vardı kaşıma elimi uzatıp birazcık çektim 2 tane kıl elimde kalmıştı bu çok hoşuma gitmişti sonra devam ettim bir süre sonra yanlış diyerek kendimi durdurdum ama yetmedi hergün her saat kaşını çekiyordum bir gün aynaya baktığımda kaşlarımda yuvarlar delikler açılmıştı yani kaşlarım yok oluyordu bunu gizlemek için kaşlarımı düzelttim ama işe yaramadı annem bunu fark etti ve bana sordu bende bir şeyler geveledim ardından bir konuşma yaptık ve neyseki bırakmıştım

bts army on May 24, 2020:

Selam ben rana . Ben oldu olasılık ateşten korkarım bırakın ocağı kibrit ve çakmaktan bile korkarım. Bu korkum küçükken başladı bu arada yanıktanda korkuyorum neyse.Küçükken yürüyemiyodun anlıcanız çok geç yürümeye başladım . Bir gün yürümeyeçalışırken sobanın yandığını fark etmeyip tutundum ve ellerim yandı korkum kısaca burdan geliyo. O günden beri yanan insanlardan korkarım tabi onları inciltmek istemem ama elimde değil. Bir gün annemin arkadaşının kızının yandığını duydum annemlerde tabii sık sık görüşüyo ben ogünden beri bi mazeret uydurup annemleri hiç bir görüşmesine gitmedim . Hatta 4 ay evden çıkmadım çünki dışarıda başka insanlarında yanmış olabileceğini düşündüm vesadece camdan dışarıyı izledim . dışarı çıkınca bir avm de festival vardı orda bir kızla göz göze geldim kız yanmıştı kız yanı gelicektiki ondan kaçtım kız anlamadı ve peşime takıldı ben ona korktuğumu söylüyünce kalbi kırılır diye kaçıyodum kız yanıma geldi ona bakmadım bana niye bakmıyosun dedi ona kurkuyorum dedim bana neyden dedi ve ona herşeyi anlattı ve umarım senden korktuğum için bana kızmassın dedim ogünden sonra arkadaş olduk nasılmı ohep uzun kollu kırka veye badi giydi böylece ona baka biliyordu buna inanmayabilirsiniz ama hepsi gerçek bu korkumu yenmek istiyorum bana öyle korkcağına şükret ya sende yansaydın diyebilir siniz ama elimde değil napa bilirim umarım hikayemi beğenmişsinizgir görüşürüz .

bts army on May 24, 2020:

Selam ben Rana. oldum olasılık hastalıktan veya yanıktan korkarım . Benim için en önemlisi yanık . Küçükken yaşadığım bir olay yüzünden bırakin çakma kibritten bile korkarım .Küçükken yürüyemiyodum geç yürümeye başladım . Birgün anneannemlerdeyken yürümeye çalışıyodum sobanın yandığını far ketmedim ve tutunayım derken ellerim yandı işte bukorkum ordan geliyo. Şuuan 12 yaşındayım ve hala çok

Eren on May 23, 2020:

Mwrhgfuvujbyivcuvvbvvcy

Sare on May 23, 2020:

Merhaba, ben Sare. 15 yaşındayım. Size bu aşk , nefret , mutluluk dolu hikayemi anlatacağım. ben 10 yaşımdan beri tesettür deyim. Zaten hikayemin sorumlusu o. Ben Bi devlet lisesine gidiyordum. orada çok mutluydum. Sonra babamın işi gereği taşınmak zorunda kaldık. Orada da 1 tek lise vardı o da özel lise. Hani şu şımarık kızların, çapkın erkek çocuklarının olduğu yer. Mecburen o okula gidicektim. O okula ilk gideceğim günün gecesinde heyecandan uyuyamadım. En azından okula sivil gidebiliyorduk. Canım Tüniklerim, gomleklerim, pantalonlarim, sesweetlerim benim. Onlar olmasa ne yaparım? Okulun ilk bunu sınıfa girdiğimde

Defne on May 20, 2020:

Merhaba benim adım Defne. Arkadaşlar size çok istediģim hatta hayalim olan birşeyi anlatacağım. Duyduğunuzda şaşırabilirsiniz. Ama ben gerçekten birazdan anlatacağım şeyi cok istiyorum. Anlatmaya başlıyorum. Ben 2 kardeşim. Yani bir tane erkek kardesim var. O kadar. Ama ben abimin ve ablamin olmasını ve bana çok kötü bir kışkırtma yapmalarını beni dövmelerini istiyorum. Evet dogru duydunuz dövmelerini istiyorum. Keşke 1 ablam veya abim olsa idi. Keşke öz olmasa bile evlatlık olan 1 ablam 1 abim olsa idi. Bana kışkırtma yapsalar.hep beni dövseler. Ama bunu kardeşim.,kuzenlerim,annem,banm degilde sadece ama sadece abim ve ablan yapsa. Çok isterdim. Ama işte yok. Hikayem çok tuhaf gelebilir ama hepsi gerçek.

Enes on May 19, 2020:

Merhaba arkadaşlar.Ben Enes.20 yaşındayım ve size geçmişte yaşadığım çok üzücü bir hikayemi anlatacağım.Ben,annem,babam ve kardeşim yağız'la mutlu mesut yaşıyorduk.Babam askerdi.Bir gün

babamın silah arkadaşı eve gelip babamın şehit olduğunu söyleyip başsağlığı dilediler.Evde gözyaşlarına boğulup babama uzun uzun dua ettik ve babamın mezarını ziyaret ettik.Ve o üzücü olaydan 1 yıl geçmiş ve ben 8,kardeşim ise 4 yaşına girmişti.Bir gün ansızın annem bir hastalığa yakalandı ve ilaç içti.Fakat bir şeye yaramadı.Annem bir gece vefat etti.Çok üzüldük.Komşular bize bakmaya başladı.Ama ben herkesin yardımıyla yaşamaya eziklik duyuyorum.Bu yüzden komşuların işinde onlara yardım ettim.Bana para vermiyorlardı ama

yemek veriyorlardı.Bu arada,ben okula gidiyordum ama iş olduğundan bazı günler gidemiyordum.Öğretmenim bana anlayış gösteriyordu.Böyle 2 yıl sürdü ve ben 10,kardeşim

6 yaşına girdi.Muhtar birgün kapımızı çalıp beni iyi bir eve evlatlık olarak vereceğini söyledi.

Ben direndim,hatta ormanda biryere bile saklandım.Ama beni buldular.Beni evlatlık olacağım

eve götürdüler.Oradaki kadının adı Nermindi.Asık suratlının tekiydi.Bana hep ev işlerini yaptırıyordu.Hatta adımı bile değiştirdi.Cemal koydu. Ha unutmadan birde Nermin Hanımın Engin diye bir çocuğu vardı.Çok şımarıktı ve hep bana iftira atıyordu.Ve Nermin Hanım hep beni dövüyordu.Bir gün eve misafir gelmişti.Nermin hanımın arkadaşları imiş.Kadının biri dedi ki:Nerminciğim,bu çocuk akıllı bir çocuğa benziyor. Dedi.

bende gülümsedim.Ama Nermin hanım bunu gördü ve:Cemal.dışarı çık!.Diye bağırdı.sonra Nermin hanım arkadaşına dedi ki:Çocuğun yanında böyle konuşmamalısın. odun gibi biri o.ona verdiğim emeği köpeğe versem,köpek diplomalı hizmetçi olmuştu.Dedi.Nermin hanıma iyice sinirlenmiştim.arkadaşları gittikten sonra bulaşıkları bana yıkattı.Ve bir bardağı yanlışlıkla kırmıştım.o an aklım Yağız ve köyümdeydi.Sonra Nermin hanım beni dövdü. Nermin Hanımın kocası Hüseyin bey beni elinden zor aldı.

Ertesi gün sabah 5 civarı evde temizlik yapıyordum hep evden kaçış planı yapıyordum ki kapıcı gazeteleri bıraktı.gazeteye bir bakayım dedim ve şok oldum.Haberde benim gibi dayak yiyip evden kaçıp polise sığınan bir kız vardı.o an kaçış planlarımı kafamdan silip attım.Ve yavaşça kapıyı açıp sokağın sonuna kadar koştum.Sonra birine karakolun yerini sordum.ve söyledi.Gittim.polise olan biteni anlattım sonra telefon çaldı ve Arayan nermin hanımmış Beni karakoldan alacaklardı. çok korktum ve polise bişey anlatsamda polis anlamıyodu.O akşam inanılmaz dayaklar yedim.Aradan 1 yıl geçti ve nermin hanım evden kapıyı kilitleyerek çıkıyodu.Bir gün

ütü yapıyordum.Yine aklım kardeşim Yağız ve köyümdeyi.Sonra bir baktım ki kıyafet tutuşmuş yanıyo. ben mutfaktan su getirene kadar perdeler ve halılar tutuşmuştu.İtfaiye nihayet beni oradan aldı ve 3 ay hastanede yattım.Nermin Hanım sadece 1 kez beni görmeye geldi.İşe yaramaz diye düşünmüş ve gitmişti.ve bende doktorların yardımıyla köyüme gittim çok sevinçliyim.ve yağızla birbirize sarıldık ve ben çalışmaya başladım.büyüdük ve yağız iş sahibi oldu ve durumumuz çok iyi oldu.İşte böyle. sizin başınıza kötü anı geldimi?Sizde hikayenizi paylaşmak isterseniz açıklama kısmındaki linke tıklayabilirsiniz.Güle güle.

Ece on May 19, 2020:

Selam. Benim adım Ece. 16 yaşındayım. Geçen sene lisenin ilk yılı başıma gelen talihsiz bir olaydan bahsedeceğim. Okulun ilk günü kimseyle fazla yakın olmadım. Arka sıraya oturmuş birileri benimle konuşacak diye bekliyordum. Herkes çoktan birbirleriyle tanışıp arkadaş olmuşlardı bile. Ortaokulda hep "Lisede çok fazla arkadaş edineceğim" diye heyecanla bu günü bekliyordum. Fakat ne ben başkalarıyla konuştum ne de başkaları benimle konuştu. Zaten o kadar sosyal biri de değilim. Yanımda bir kız oturuyordu. Adı Sude idi. Birbirimize adımızı sorduk o kadar. Sinifta 2 tane çocuk vardı. Tavırları aynı ilkokul çocukları gibiydi. Değil ortaokuldan, anaokulundan geldiğini zannedersiniz. Bir çocuğa taktıkları lakapla sesleniyorlardı. Hemen onlardan nefret etmiştim. Tam 1 hafta boyunca yalnız başımaydım. Okulun 2. Haftası siniftan bir kız başka bir okula gitmişti. Onun yerine başka bir kız geldi. Ismi Ceyda'ydı. Ceyda ile hemen arkadaş olmak istiyordum. Teneffüste tanıştık, biraz da kaynaştık. Sonra da arkadaş olduk. Birbirimize numaralarımızi verdik. Fakat aradan zaman geçtikçe ikimizde birbirimizin kafa dengi olmadığını anladık. Nasıl mı anladik? Ben o kadar bakımlı bir insan değildim yani makyaj yapıp havali şeyler giymezdim Ceyda ise makyajsız yapamıyordu. Her fırsatında beni eleştiriyordu. "Ece hiç makyaj yapmiyorsun", "Ece hic havalı giyinmiyorsun", "İlkokul tarzın var biraz kendine bak" gibi eleştirilerde bulunuyordu. Başta bunlar bana normal geliyordu fakat zamab geçtikçe iyice sinir bozucu bir hal almaya başlamıştı. Bir süre sonra zaten arkadaşlığımız bitmişti. Gelelim asıl meseleye. Şu talihsiz olay. Hani bahsetmiştim ya 2 tane haylaz çocuk. Onlardan biri güya benden hoşlanıyormuş. İngilizce dersindeydik. Sude sınıfta yüksek sesle "Ece, Serdar senden hoşlanıyor" demişti. Şok olmuştum. Nefret ettiğim çocuk benden hoşlanıyordu. Teneffüs zili çalar çalmaz o kıza hesap sormaya gittim. Bana "Kendi bana senden hoşlandığını söyledi" dedi. Utancımdan yerin dibine girmek istiyordum. Arka sıradan iki çocuk bana gülüyorlardı. Sırama geçip ağlamaya başladım. 4 kız yanıma gelip beni teselli etmer çalıştılar içlerinden biri beni lavabiya götürüp yüzümü yikatti. Aslında o kız gösteriş peşindeydi. Sınıfa geldik. Sude hepsinin şaka olduğunu söyledi. Sınıftaki herkes sırf o benden hoşlanmadığı için ağladığımı zannettiler. İşe bak! Ben bu durumdan çok rahatsız olmuştum. Ertesi gün sınıf ögretmenime bir kağıda olanları yazdım. Hoca sebep olanları uyardı. İçim rahatlamıştı. Taa ki o günr kadar. Aradan baya zaman geçmişti. Ders Demokrasi idi. O 2 çocuktan biri arkamda oturup benimle uğraşıyordu. Sırtıma kalem batırıyordu, sırayı itiyordu. Hepsine razı geldim. Sonra bana fısıldayarak "Serdar senden hoşlanıyor" demişti. O kelimeyi duyar duymaz sınıfts kıyameti koparmıştım. Sinirimden ağlamaya başlamıştım. En kötüsü de ne biliyor musunuz? Hoca öyle oturmuş olanları seyrediyordu. Ne çocuğa bağırmıştı ne de dilekçe yazmıştı. O anda bir kız "Hocam bu da herşeye ağlıyor ya" demişti. Sonra o Serdar'a sesli bir şekilde bela okudum. Olanları babaanneme anlattım. Babam yatak odasında uyuyordu. Meğer herşeyi duymuş. Ertesi gün müdür yardımcısı beni yanına çağırdı. Baktım babamda oradaydı. Babaanneme anlattığım herşeyi duymuş, sonra da bunları müdür yardımcısına anlatmış. Sınıfta nasıl küçük düşürüldüğümü falan herşeyi. Sonra müdür yardımcısı bana tavsiyelerde bulundu. Ondan sonra o çocuk benimle bir daha hiç uğraşamadı. Herşey bitti sanıyordum. Fakat Serdar denen o çocuk her şeyi bozana kadar. Bayramın son günü halamlardaydık. Ağabeyim bana "Ece, Serdar kim?" diye sormuştu. Ben de sınıfta bir çocuk demiştim. Sonra da o çocuğun WhatsApp'tan açtığı grubu sordu. Telefona baktım ve şok olmuştum. O salak sapık bir grup açıp beni de gruba almıştı. Ağabeyim o grubu direk silmişti. O'na çok sinirlenmiştim. Belki o grubu hocalara gösterip şikayet etseydim çocuktan ebediyen kurtulurdum. Ağabeyimle kavga ettik. Durumu babama anlattım. Babamla ben okula gidip müdüre şikayet ettik. Fakat hiç kimse o çocuk için bir işlem başlatmadılar. Yaz tatilinden sonra okula tırsarak gidiyordum. O çocuğun okula gelmemesi için dua ede ede okula gitmiştim. Şansıma ki okula ilk o gelmişti. Ama hiçbirşey yapmadı. Okulun ilk günü benim için çok korkulu geçmişti. Neyse ki arkdaşım Selin sayesinde bu korkularımla başa çıkmıştım. Hatta o çocuğu okulda bile görmüyordum artık. Ya okulu bıraktı ya da başka okula gitti. Ama neyse ki ondan kurtulmuştum. Benim hikayem böyleydi. Hikayem hakkinda ne düşünüyorsunuz? Sizin hiç böyle kötü anlar başınıza geldi mi? Eğer geldiyse yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Esra on May 19, 2020:

Benim adım Esra bugün size başımdan geçen korkunç bir olayı anlatacağım bu dan tam 8 yıl önce doğdum şehir olan Mardin'den Bursa'ya taşındım evet biraz uzak ancak yinede bu bize engel olmadı taşındıgımız ev gayet lüks bir evdi ancak bir sorun vardı evin kilitli olan bir odası vardı bu odaya sadece tesisatçımız girebiliyordu nedinini bilmiyordum hatta kimse bilmiyordu en azından ben öyle zannediyordum birgün uyurken güçlü bir çığlık ile uyandım saate baktım saat tam 3 olmustu evet bende saat 3 korkunç bir saat diyenlere inanmıyordum taki o ana kadar ellerimin ve ayaklarımın uyuştuğunu hissediyordum sanki ruhum çekiliyordu odamda garip dekorlar vardı ve bunlardan biri ise kılıçtı buk kılıcı aldım ve hemen yataktan doğruldum odanın kapısındaki asma kilit yerdeydi içeri girince kerde kanlar vardı evet babamda oradaydı tesisarçımız ise yanında bana bakıyordu o anda kaçmam gerekirdikeşkede kaçsaydım ancak ben elimdeki kılıcı onlara savurdum o anda babamım gözünü çizmiştim anzcak tessisatçımızın sadece yanağı çizilmişti tam o sırada babam dur dedi arkama bakığımda gözlerime inanamadım kapının hemen yanında bir adam vardı o kim dedim baban o bir hırsız onu evi soyarken yakaladık dedi ben o anda ayak bileğimde birşey hissettim ayağıma baftığımda kesilmiş olduğunu gördüm oldukça büyük bir kesikti o anda bayıldım ve kafamı yer çarptım uyandığımda hastanedeydim ve ayağım sargıdaydı doktor yanıma gelince 1 hafta burada kalsan iyi olur dedi ve ben bekledim babam hergün yanıma geliyordu bu benim suçum özür dilerim dedi nihayet taburcu olunca babam beni yanına çağırdı tarikatımiza katılmanı istiyoruz dedi istiyoruz derken ne demek istedi yani tarikatta birden fazla kişi vardı düşünücem dedim şuan çok pişmanım keşke hayır deseydim o akşam uyuyamadım ve sonraki gün ve sonraki 1 hafta böyle geçti sonunda cesaretimi topladım ve babamın yanına gittim ona cevabim malesef evetti tarikatın adı kör gözdü bu tarikatta insanlar hata yaparsa anında cezalandırılırdı o tarikat benim aile bağlarimi kopardı ve artik duygusuzdum bu bana hiçbirşey ifade etmiyor ancak kötü birşey olduğunu öğrendim birgün evimize bir kadın geldi ban birseylersoyledi ve bunu diger tarikat uyelerinede soylememi istedi o an herseyi anladim tanidigim tüm tarikat üyelerine kadının dediklerini soyledim kadin sunlari soylemisti olikus talipzelikus ankatilakinus ve herkes tarikari unuttu ben hatirliyorum çünkü benim duygularım yok sizce o kadın kimdi yorumlara yazın

Miray on May 19, 2020:

Selam arkadaşlar ben Miray. Bugün size, kedimin nasıl hayatını kurtardığımı anlatacağım. O, bizim evin bahçesinde doğdu maalesef bir gözü görmüyordu ve diğeri de nerdeyse kapanıyordu. Annesi bu yüzden onu terk etmişti. Onu bulduğumda yazın daha sonlarıydı. Yerde yatıyordu. Onu güvenli bir yere koydum ve annemi çağırdım. Annem bir ayakkabı kutusu ve süt getirdi. Onu evimize aldık. İlk önce gözündeki yarayı yemizlemeye çalıştık sonra ona tuvaletini yapmayı öğrettik. Annesi onu çok küçükken bıraktığı için nasıl yapacağını bilmiyordu. Okulun ilk günü onu veterinere gitti. Parazitleri ve pireleri alındı. Veteriner onun 15 günden fazla yaşayamayacağını söyledi. Ben çok korkmuştum! Ama kedimiz Kitty'e destek olduk ve hayata tutundu! Şu an kedimiz 2 yaşında ve çok sağlıklı. İnanın bana, bir canlının hayatını kurtarmak çok ama çok iyi bir his.

Sahra on May 16, 2020:

Merhaba 6 yıl önce babamla annem boşandı. Sakaryada yaşıyorduk daha sonra sivasa geldik babam bizi bir kadın için vazgeçmişti. Biz ablamla bunu ilk başta bilmiyorduk daha sonra öğrendik. O zamanlar 3 sınıftaydım okulumda o kadar yabancılık çekmedim hemen alıştım en yakın arkadaşım mine vardı deli yürekli bir kız. Birde aynı zamanda gelen bir tane ikiz erkek kardeşler. İlk başta ikisinide hiç ama hiç sevmedim ama daha sonra birisine aşık oldum adı Mertti. Oda beni seviyordu çok çok çok mutlu olmuştum şimdi bunu söyliyince inanmayacaksınız ama 6 yıl boyunca biz birbirimize sırılsıklam aşıktık. Küçük yaşta aşk diyelim buna. Halada öyle açıkçası. Ama benim konum ailem. Annem 1 yıl önce işten bir adamla evlenmeye karar verdi. Adamı ilk başta istemedim amadaha sonra alışmamaya başlamıştım ama bunu babam bilmiyordu öğrendiği zaman işler çok kötü oldu ne küfürler ne hakaretler yağdırdı. Kendiside anneme küfür etti ama zina yapan kendisiydi.en sonunda babaö telefonda ablamla kavga etti bende köşeye geçip saatlerce ağlamaya başladım annem o sırada dışarıdaydı eve gelip bizi o hslde görünce babamı direk telefondan engelledi. Ben size nerede kaldığımı söylemedim dedemgilde. Çok kötü olaylar oldu engelli dayım vardı hep annemi döverdi saçma sapan şeyler yüzünden ondan nefret ediyorum. Babamla tam 7 ay boyunca ne konuştuk ne gördük.7 ay sonra babannemin kanser olduğunu öğrendik Bağırsak kanseri... Tabi onlarlada bu süreç içinde hiç görüşmedik. Sonunda babamla konuşmaya karar verdik mesaj yazdık babama yazdığı cevap şuydu ben sizi sildim sizde beni silin. Biz tabi ablamla şok olduk. Bu aradada annemin evleneceği adam çok değişti artık onuda sevmemeye başladım. 1 hafta kadar olaylar hep böyle devam etti 1 hafta sonunda babsmın babası yani diğer dedem bizi aradı buraya gelin babanneniz çok kötü ameliyat olacak dedi hem babnızda burada barışırsınız dedi. Anneme dedemle konuştuklarımızı söyledik annem tabi kızım gidin dedi.ablamla çıktık yola tam eve geldiğimizde beni bir heyecan kapladı nasıl heyecan anlatamam kapıyı babam açmadı dedem açtı babmın kaldığı odaya götürdü kalbim öyle bir atıyorduki anlatamam. Babam bizi görünce sarıldı ama sadece sarıldı ondan sonra hiç yüzümüze bakmadı. Zaman geçtikçe onlarda kalmaya başlayınca barışmış gibi olduk yani tam anlamıyla barışmıştık mutluydum ama tabi annemin o adamla evlenecrği için üzülüyordum. Ama annem o adamı sevmiyordu biliyordum sadece o evde dayımın yanında kalmak istemiyordu. Daha sonra babam ben ve ablam oturduk konuşmaya başladık. Baba biz annemden asla ayrılmayız bunu biliyorsun bizim üçümüze anneme babama bide sahraya bir ev tutsan ne olur hemde o adamın yanına gitmeyiz dedi. Babama bu fikir cazip geldi ve tamam ben ayarlarım dedi. Babam annemle konuşmak istiyordu ama annem babam artık hiç güvenmiyordu. Biz annemi sonunda ikna ettik ve babamla konuştu annemde tamam dedi dünyalar benim olmuştu. Artık annem o adamla evlenmeyecekti. O akşam annem o adamla konuştu ve ayrıldılar babamda 1 aya evimizi yerleştirdiler. Ve artık mutlu yaşıyorum daha ne olsun. Evet arkafaşlar benim hikayem buydu ben gerçekten bu olayı yaşadım

Yüsra on May 16, 2020:

Merhaba ben yüsra, yaklaşık 2ay önce bir ilişki yaşadım size en başından anlatayım. ilişki yaşadığım kişinin bir ikizi vardı bir gün yemeğe çıktık yemekten sonra sevdiğim çocukla yakınlaşmaya başladık o gece aradan biraz geçince hamile olduğumu öğrendim bunu ona söylemek için buluşmaya gittik buluşunca o bizim yaklaştığımızı hatırlamadığını söyledi çok sinirlendi bu konu için baya kavga ettik sonra ben onun ikiziyle de bu konuyu konuşmak istedim o hatırlıyordu böyle bişeyin olduğunu ve ben çok şaşırdım kötü oldum meğer ben sevdiğim kişiyle değil onun ikiz kardeşiyle birlikte olmuşum sonra aradan baya geçti kızım doğdu bizde mecburen sevdiğim adam yani emre'nin kardeşi osman ile evlenmek zorunda kaldık çocuğumuz biraz büyüdüğünde parkta iken kaçırıldı onu parka götürmüştük o sırada yanımıza bi çocuk geldi bize şu tarafa bakar mısınız biri size sesleniyor diyince bizde baktık o an arkamızda bebek arabasının içinde olan kızımızı maskeli adam götürmüş biz arkamıza bakınca ne olduğunu anlayamadık tabi kocam çok sinirlendi bunu emrenin yaptığını ima etti bende öyle düşünüyodum polise baş vurduk aradan 1gün sonra poslislerden haber geldi çocuğumuz bulunmuş ama bunu yapan emre değilmiş bunu yapan OSMAN mış kendi gidip poslise itiraf etmiş bende burdan anladım ki osman psikopatmış

peki osman bunu niye yaptı? en başından bizi kıskanıyormuş

neyse gelelim bu konuya

osmana ne oldu? hapise girdi emre ise bana çok kırgındı ne kadar Özür dilesem de kendimi affetiremem sanıyodum ama emre bana ve kızıma bakmak istediğini bizi yalnız bırakmak istemediğini söyledi tabi çok şaşırdım ama hemen kabul ettim haliyle

sizde burdan anlıyosunuz ki

en ufak bişeye bile dikkat etmeliyiz

hoşcakalın arkadaşlar

bu tür videolar gelmesini istiyorsanız eğer kanalımıza abone olmayı unutmayın

Ako on May 12, 2020:

Adım Ako Erkeğim ve bir hikaye anlatıcam yer yerinden oynıycak ilk başta herşey güzeldi ama o ana kadar birden annem babamdan ayrıldı ve 7 yaşıma kadar gizlemişlerdi sonra bi gün araba çarptı sonra anne annemi korumak için kamyonun aynsına kafa attım ayna kırıldı ve dayım öldü ama anne annem bizi evden kovdu ve başka biri ile evlendi ama mutluyum iyi biri ve bi gün uzaktan kumandalı araba almaya gittik ve orda park vardı ordaki demirlerin altından geçerken geçtim sanarak kafamı hızlıca kaldırdım ve demire kafamı çarptım annım yarıldı dikiş attılar aslında takama adım ako neyse ama benim bi kuzenim vardı o bana dayımın nasıl öldüğünü anlattı anneme bir söz vermişti keşke vermeseydi alkol kullanıyodu ama çok az alkollüyken araba kullanmıycana söz vermişti ve allkollüydü geziyodu ama arabayı arkadaşı kullanıyodu o allkollüydü ama dayımın haberi yoktu uçurumdan arabayla düştülerdayım öldü ama adam ölmedi kuzenim o adam hep dayımı kıskanıyomuş aylarca uyurken ağladım

Kemal on May 05, 2020:

Merhaba yaklaşık 4 yada 3 ay önce annem bir rahatsızlık geçirdi. Size olayın başından anlatıyım. Annem bir işte çalışıyodu. İşe akşam gidiyodu. Kendisi çok yoruluyodu çünkü ben okuldan her geldiğimde annemi yatakta yatmış olarak buluyodum. Artık bu benim için normal bir şey haline geldi çünkü bu herzaman oluyodu. Ve kendisi doğru düzgün beslenmiyodu katı şeylerle besleniyodu makarna gibi hiç çorba içmiyodu sıvı şeyler tüketmiyodu kısacası kötü besleniyodu. Cumartesi günüydü annem işten gelmişti. O kadar yorgunduki terli terli yatmıştı ablamda

dershaneye gidecekti annemi uyandırıp bu para yetermi diye sordu annem hiç kalkmamıştı yada hiç haraket etmemişti.

Eymen on May 04, 2020:

Merhaba benim adım Eymen. 12 yaşındayım ve tam olarak bir sene önce bana en yakın arkadaşımdan mesaj geldi. Yusuf bizim bir kamp davet edildiğimizi söyleyince ben de reddedemedim en sevdiğim şeydi kamp yapmak. hemen hızlıca hazırlandım. Ertesi sabah heyecanla otobüse bindik birkaç saat sonra gözümü dinlendirmek için kapattım. Açtığımda ise tam olarak dağdaydık. Ama öyle kamp için gidilen dağ değil. Dağdaki bir uçurumdaydık. Hemen korkuyla etrafıma baktım sadece şoförle ben vardım şoför korkuyla arka tarafa doğru koştu. Ve nasıl olduysa işe yaradı. Ben de deneyebilirim dedim ve kendimi koltuktan kaldırıp koşmaya başladım koşum koştum ve tam varıyordum ayağım takıldı ve otobüs az az aşağı doğru kayıyordu. Hemen acil kurtarma ekibini aramak geldi aklımızdan ama maalesef sinyal çekmiyordu ama neyseki şoför arama kurtarma üyesiymiş. Hemen telsizle destek çağırdı, ama kimse telsize bakmıyordu. Çok korkmuştum ve çok da heyecanlıydım aklımdan ölecek miyim diye sorular geçiyordu. Sonra kendimi toplayıp yavaş ve ağır adımlarla arka tarafa doğru yürüdüm ve bir çıtırtı duydum. Duyduğum çıtırtı otobüsün uçurumdan yavaş yavaş kayıyor olmasıymış hemen hızlıca koştum ve otobüs aşağı doğru düştü. Tam o anda bir helikopter ama dev gibi, otobüsü tutup beni kurtarıp karakola götürdüm ve ifademi aldılar. İşte benim hikayem de bu arkadaşlar.

Migren hastasıyım ve çok zor günler geçiriyorum on May 02, 2020:

Merhaba benim adım Ecrin 10 yaşındayım ve çok zor günler geçiriyorum Ben migren hastasıyım doğduğunda hiçbir şey yoktu bir abim var Her şey kardeşim doğunca başladı Ben 1. Sınıftayken ve Annem İstanbul'a gitmeye başladı kalbinden hastaydı ve Bir gözü felçdi zehra Zeynep de yakın arkadaşlarım var Zehra abla Zeynep de kardeşti annemin ne kadar özlesem de belli etmiyorum anneme Ağlamayacağım diye söz verdim ama dayanamıyorum Bazı günler odaya gidip ağlıyordum sınıfımız çok sesli test hiçbir zaman susmazlar da migren hastası olduğum için başım ağrıdı öğretmenim saygılıydı öğretmenim beni her zaman desteklerde Sol elimi kullanıyorum garip olduğunu söylüyordu Zehra anne bunu öğretmene söylediğinde öğretmenim Tamam özelden takmadım ama yani bir durum bu yıl evde birtakım sorunlar oldu ben herkese bağırıyordum

Medine on April 30, 2020:

Merhaba ben medine ailemi çok seviyorum ama onlar beni sevmiyorlar kısaca anne ve babam seviyo ama ablalarım beni hiç sevmiyorlar bana kardeşlerine birsey almazlarken gidip başka çoçuklara oyuncak alıyorlar yani evde ben dislaniyorum onlar bana doğum günümde bile birşey almazlar ve bende onlara almam evde anne ve babam onların istedikleri şeyleri alırler ben bir tane çilek istesem almazlar ben artık tek dileğim dolu arkadaşımın olmasıydı ancak şimdi tek dileğim ölmek

Christelle julien on April 27, 2020:

Hi my name is christelle i am 11 years old i know that sound weird but i do not have ears i can only read staff which makes staff hard for me in school

Calvin kylar on April 08, 2020:

Awsome

Cornelia on April 04, 2020:

I can,t eat or dringk milk

Hazel on April 01, 2020:

Hi, I'm Hazel. And I'm 12 years old. It's going to sound weird to you, but i'm missing five bones for normal people. How's it missing? My hands are tied and I can put my head in my head comfortably in the back. Okay, that might sound ridiculous to you. But these are facts. This happened when I was born. I was in the hospital for three weeks. Then I could only get out. And is that useful? No, it's not. Because when normal people can't do it, I do it, and they try, they break their bones.If you really want to hear me, let me tell yoThen when I was playing, a girl named Azra stuck to my foot and made me stay in the hospital for a week... They covered all the costs... She never stopped by school again... And I I got a strange disease... u my whole story! I live with my parents, I have three brothers.I'm a maid and babysitting... It's enough for my glasses with dresses and food, but fine! Now, without talking too much, Let me go into my story. I could open a leg when I was 6. Of course, you think everyone who goes to gymnastics will turn on, don't you? Wrong! I was able to open a leg even though I didn't go to gymnastics. My family was surprised by this! And I've opened a channel for it. But when the channel didn't get overseen, I deleted it. Anyway, it doesn't matter! Then I started uploading videos again. Then I started middle school last year.Then for some reason, blood started coming out of my eye... Yes, that's right, I had a disease, and when I found out, I cried for six days without leaving my room. After their... My father left me and my family in a nice house! I was shocked... I know my story is too complicated! And I'm sure you won't listen to it... And I'm telling you, take a lot of care for yourself... I just want to cut it short!

Ghazal on March 29, 2020:

Hi my name is let’s just say Clara I’m 15 years old this story is about my boyfriend cheating on me with someone really close to me. ok I’m gonna start from the beginning my family is made up from 4 people my dad, my mom, my sister, and me. So one day I was walking my dog, suddenly a handsome guy with black hair and blue eyes came and gave me a paper he told me please read it at home I told him ok. When I got home I read the paper it said My name is James and I’ve been crushing on you for two months but I didn’t know how to tell you so I decided to write it on a paper, so I wanted to ask you can you go with me to the big party today. I was gonna fly the handsome boy I saw today has a crush on me I can’t believe it I couldn’t tell my parents like imagine I’m 15 years old going to my parents and telling them oh there’s a strange guy came to me and told me that he wants to see me that would be weird so I told my sister her name is Julia I love her more then any one in the world and I trust her so much. When I told my sister she was happy for me she gave me a nice dress from hers. So I got to the party and we had so much fun and from that day we started dating. I told James one day that he’s gonna meet my sister Julia so he met her. When my parents got out of the house I brought him to my house and he met Julia, when he met her he said that she’s so Beautiful and she deserve to have a nice boyfriend like her, Julia was laughing for him but I wanted to shut him up so I told them that I will bring some fresh juice for us when I brought the juice to the living room I saw something terrible my boyfriend and my sister were kissing I mean I just got in the kitchen for three minutes. I ran to my room and started crying I herd my parents shouting you will think that this is crazy but my parents got home when I was in the kitchen and they saw every thing so they decided to hide and of course James and Julia didn’t saw them because they were kissing so my parents kicked James out and grounded my sister and they also came to my room and talked to me. So that’s the end of my story oh and also I got a new boyfriend and I will never let Julia meet him. Thank you for watching please like, follow, and share my story

Ghazal Hamzoro on March 28, 2020:

Sorry my last story has been sended by mistake I will sended tomorrow again

Ghazal Hamzoro on March 28, 2020:

Hi my name is let’s just say Clara I’m 15 year old. This story is about my boyfriend and cheating on me with someone really close to me I’m gonna start from the beginning my family is made of 4 people my mom, my dad, my sister, and me. So one day I was walking suddenly someone came and gave me a paper he was so handsome and nice he told me please don’t read it until you reach home I told him ok. I went home and opened the paper and guess what was written he wrote I have been crushing on you for two month and I didn’t know how will I tell you so I decided to write it on a paper he also said meet me in the big party today Jack. Ok I couldn’t tell my parents about it like imagine going to your parents and telling them oh there’s a weird guy named Jack told me to meet him today what would they say so I told my sister and she was happy for me she gave me a nice dress from hers and she told me that she is gonna tell our parents that I’m at my friend house

ashley on March 23, 2020:

Hi! my name is Ashley, and this story happened when i was 17, as a child I wasn’t too spoiled, but I got a good amount of clothes and things i needed and also a good amount of attention, when i turned 16 my mom got pregnant, every night I would kiss her belly pretending like the baby was there.When my little sister was born I was in love with her, as time went my parents started to pay more attention that her, i was about to turn 17 in a week, but it looked like they didn’t care.When the day of my birthday arrived I excepted at least a small party because my sister always got huge parties, since i just turned 17 and i was grown up I expected at least a small party with a cake, as I was walking home from work i got out my phone and checked the time, it was 4:24PM i rushed home before my parents noticed i was late i usually get home at 3:05PM when i finally got there i opened the door, as i passed by my parents, they just said happy birthday. My sister was in her room packing her stuff for a sleepover, i just ignored it and went to my room. i went on my phone and checked social media and realized how nobody said happy birthday.The next day my parents always treated me bad, once i broke my phone and i couldn’t unlock it, then a month later my sister broke her brand new phone that she got 2 days ago and my dad just said u gotta be more careful haha and he went to the store and came back with a new phone and some candy for her. You might say i was just over acting, but she got that brand new phone 2 days ago and i had the same old phone for about 3 years. i got treated like this for a whole year until i finally turned 18. I packed all of my stuff i packed my favorite clothes some pijamas and some clothes for swimming and some winter outfits.I packed my tooth brush and all my allowance, i had been saving up my allowance for the longest time, i had a lot of money so i can survive. as i packed everything i closed the suit case and put it under my bed, since i had a lot of money i snuck out to get a new phone. There was a store that sells phones not too far away so i took my sisters bike and went to get a new phone. I got a new phone with good data so i can keep contact with friends. As i got home the phone only has 30% so i charged it for a little until it reached 100% when it reached it i set up my new phone hoping my parents didn’t see it because if they did, they would say why i complained when i had money and all this stuff so i kept it a secret, i took the charger and my phone, put it in my suit case and went off. Right as i was about to leave i heared foot steps so i put my suit case away and I pretend i was reading a book, my dad said we are going to the store we will only last 5 minutes wash the dishes. I said ok, after they left i new this was my chance i washed them dishes fast i went into the pantry and got some chips and food i will say i took a lot of food, and since my sister wasn’t there i went in my sisters room and got some clothes and shoes, anyways we fit in each others clothes,I got any stuff i would need and i took some money from my parents, they had a lot and they wouldn’t mind me taking a couple dollars, i went off and as i was leaving the neighborhood i saw my parents car, i ran to the other side of the neighborhood and they didn’t see me, as soon as they went inside the house i went off, I walked for 30 minutes and there was a hotel right across the street so i went and stayed there for 2 nights, luckily the people there where very nice. I went into my room unpacked and went to bed, I woke up the next day to 3 phone calls from my mom and 6 from my dad, i forgot that the night i added then on iMessage, so i just blocked them, I got ready for the day and went out somewhere, i took some dollars and went to the mall, i got a protective phone case for my phone so it wouldn’t break again and i got some food, i got a new pair of shoes and left the mall, i went to the hotel and put my shoes next to the bed, i went to take a shower and walking into the bathroom was like a whole dream, it was so fancy and big. Running away and exploring things isn’t too bad after all. I took a shower and the shower was on a whole diffrent level of fancy. After i got out of the shower i took some shampoo, they had a whole closet of shampoo and lotions and more, it had a sign that said feel free to take 1 i took 2 instead, it wouldn’t be that big of a deal right? i left the hotel after the last night and i left the hotel, it was dark at night and i didn’t know where to go, but then i remembered that my friends house is close to here so i went to her house, i didn’t wanna wake her parents up so i snuck into her room, she was using her phone and when she saw me she said “WHO ARE YOU?” I could tell she was about to yell but i turned on the lights and said it’s me! Ashley! she said oh phew, what are u doing here? i explained everything to her and she let me stay a couple nights, the last night i said bye i have to go, she said bye and give me a bag of chips 20$ and a soda here incase u need it, I said thank u and went off, it’s been about 2 weeks and i was running low on food and the clothes i had was getting dirty. i decided to break into a store for 24 hours, so I did it and unfortunately i got caught, the next morning i woke up to police men asking why i’m here they asked a couple question and they let me go, Time came by and i met this guy named alex, he was super sweet and had the best smile, i told him about my life and he understood, we became boyfriend and girlfriend and he moved in with me, we had a baby. Now i am 23 living in a house with a baby girl and i miss my parents i hope i can see them again one day.

Kim Webster on February 21, 2020:

How can I make my story animated

Shamiya potts on February 12, 2020:

Hi my name is shamiya and i'm 11 years old and whan i was 6 and this was five years ago but When i Was 6 my mom and my dad got divorced because my dad Lied to my mom in said that he was not in jail because my dad all ways got in Trouble in i did not no that my dad was gone when he stop coming to my mom house than, i asked my mom why dad not coming in she said they was divorced in i did not no what divorced mean so i ask to my mom in said what do divorced mean and she said that it is when you breck up with people that you married in then when they are oing something bad to you than you or the other persan get divorced that you had married than i kown what was going on i Started to (C C C crying) to Death i was so sad and- mad that my dad was gone but i still got to see him and i. Live with my mom now but i still can see my dad some times and i'm happy in my Life. byee love you all Check Out The Other Videos

Keerthi on February 07, 2020:

I want to write my life history

evelina on January 27, 2020:

Hello, I'm Selin, I'm 14 years old and I'm a migraine patient. So I want to share with you the horrible story I live.

What is migraine first? Migraine pain can start in environments such as light, high temperature, sun, noise, crowd, cold. Chronic headache between the tib is addressed! I have migraine for 3 years or I don't know I discovered 3 years ago! If you have a migraine, choose to be in quiet places, this is a reminder that you will not be away from the crowded noises and this is a remark! Be in the dark places that you have less chance of coming. Throughout migraine pain throbbing happens a lot of time.

In the second one, you will not like the crowded places as I just mentioned the symptoms. There is nausea and vomiting. If you experience a long-lasting headache, it is highly probable that your migraine will immediately be told to your family and ask them to see a doctor immediately.

Now if you are knowledgeable about migraine, let me tell you about the horrible memory I couldn't forget, and after this incident, we went to the doctor immediately!

We came from a crowded guest. (I must say that my brother, Cem

 with our rooms side by side or even ice ice!) As I said, since I had migraines, there was pain in the crowd, then I was not different, so I did not know, I thought that my migraine was simply a headache, I thought I turned off the lights as if I had a migraine headache. I said I was drinking, I got up, went to the kitchen, I did not light the lights, it was not very comfortable. If they brought a doctor to the chest, the doctor said that these symptoms are a migraine symptom.

prince on October 07, 2019:

your story is very interesting. I love it.

Celine on August 07, 2019:

Please make a story of your idol

Cras on July 10, 2019:

wow i never expect your story

Michael on April 30, 2019:

Cool and Nice

Hope on February 28, 2019:

Woooooooow nice story @

Audrey Hunt from Idyllwild Ca. on February 23, 2019:

Thank you for sharing the story of your life in such an interesting way. This is my second time reading your story. You are to be admired!

Sara on February 22, 2019:

Waww this is a great story

Madhu on January 19, 2019:

Right

Josepemanuel on January 18, 2019:

Wow!!! This is a nice and interesting story. Thank you for sharing your story and history to the world. I will be a liar if i said i learn nothing from your story.thank you once more.

Really goid on January 03, 2019:

Really good

The story is very touching

Jyotika on December 20, 2018:

Nice!!

Robin sen on November 20, 2018:

Ghato tand

sam doran on October 25, 2018:

how to make a book about me

Rohit shukla from India on October 22, 2018:

This story is absolutely fantastic it reminds my childhood days......

tine coco m from zimbabwe on August 15, 2018:

i like your story it reminds me of my parents childhood days. every school day they had to walk five kilometers to and from.thank you for sharing your story with the whole world .a clever person you are you know you are sharing the long ago days. pliz post more stories but before you post more stories remember to thank the lord for making you very talented and giving u a passion for sharing very good and intresting stories with others may the lord all mighty continue to bless you .you are a very talented auther ..i am only nine but it insperated me

coco on August 15, 2018:

nice story but i bet it was hard to live a life like that .you know its like an abusive childhood time but never mind at list you survived sorry to say that .children who live in rural areas live the same life as you lived ......this story is both funny and sad

Cindy on August 07, 2018:

The story was sooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo nice. Am I saying a lot of o .Ooops sorry.

Daisy on August 06, 2018:

Cõooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooool

Am I crazy!Wow the story was soooooooo nice

Galang Jheriel on July 30, 2018:

Thank you for sharing your story. You must be an inspiration to everyone who continues to dream and aspire. God bless you.

mark john on July 18, 2018:

Woww galing....maganda yung story!!!!!

Audrey Hunt from Idyllwild Ca. on July 07, 2018:

Thank you for sharing your story. I admire your courage and gratitude. My best to you and your family.

Foday James Lumeh on May 14, 2018:

i am a disable boy looking for help to support me with my education pls help me . my gmail address jamlumeh@gmail.com pls

hemendra kalai on February 16, 2018:

I like it very much

someone on November 27, 2017:

my friend wants to copy everything cuz its really good

his name starts with J and he calls me babe

abshir on November 01, 2017:

Woundorful history and good history

asa alexander on September 13, 2017:

This story is the best because it is a very good explanation about you and me of being a human.Somthing else i want to share is of the fist paragraph and the way you put the puntuation marks .And if i had the chane to read alot i would seat and read all but there are two long paragraphs and there are some commplicated words and i am anly 11 years old.

lalalal on August 21, 2017:

are you crazy

Usama Akbar on January 28, 2017:

Owesome

I like it very much

Noel Periodico on July 25, 2016:

I love the story ... i like it..

theresa on July 14, 2015:

i really admire your life story.thank you.

Nur on February 12, 2015:

Indeed it's homes' library need. Posseses salient manner moulding learning points. Worth shelving for a generation.

sally on September 20, 2014:

can i post my essay and ask somebody to edit it

kristelle jan geverola ruelan on June 25, 2014:

your story is one of my inspiration despite of what we call "kahirapan".thanks to you.:))

lolla hoga tu on January 15, 2014:

bhen ke loera

georgeo on January 15, 2014:

cooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooool.

james bond on January 15, 2014:

you don't have any work to do. you time spenders......

lpk ijk[ on November 05, 2013:

jhgyu

alha on February 26, 2013:

goodluck po godbess.

dvantanisha on October 04, 2012:

i love myself right now so

mark3vz on October 02, 2012:

tnx of your story .

lawi on August 02, 2012:

The turn from it! because I have homework. thus also

lawi on August 02, 2012:

galing?

troyann on April 29, 2012:

thank you for ever thing

naggie on January 10, 2012:

I AM ATTENDING THE CICERON SECONDARY SKOOL

naggie on January 08, 2012:

i love myseif

kayla on December 24, 2011:

this story is a good book

hh on November 20, 2011:

that's was cool biy

hana on September 12, 2011:

That's a beatiful sroy about your self for example intrediyusing and so on and beatiful words

nina on February 20, 2011:

I like it . You have a rare ability to write such interesting stories , I think so.

Swaaag onpooiin on September 20, 2010:

Is it okaay if I copy some words of wisdom ? I need to right a story on my self foor school && this kindaa helpeed ALLOOT soo is it okaaay if I copy a drew words from this amaziing description of yuur self ( :

Chris salako (author) from Kuching, Sarawak, Malaysia on June 24, 2010:

thanks all for your generous comments. I'm now a teacher myself, and now Ihave a wonderfull family life which is my elders daughter is doing her degree programe and my second boy is doing his Lab technican Diploma...thanks God...

tashea on April 29, 2010:

this a very good story to read

HeadVELMA30 on March 07, 2010:

Every one knows that our life seems to be very expensive, however people need cash for various issues and not every person earns enough money. So to get some personal loans or just commercial loan should be a correct solution.

EVIE21hm on February 23, 2010:

I do truly like your great outcome! Can you compose the expository essay for example? Because I do really know that an experienced essays online service is able create well researched term papers of perfect quality.

Salsabila on November 10, 2009:

I hope u don't mind iam going 2 copy some words of wisedome